Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/klient.dhosting.pl/logistics/logistics.dkonto.pl/public_html/eCemex2/prod/config.php on line 28
CEMEX Polska
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności

Szanowny Kliencie,
Od dnia 25 maja 2018 roku, zaczyna obowiązywać unijne rozporządzenie, dotyczące ochrony danych osobowych - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO").

Nowe Rozporządzenie nakłada na CEMEX Polska Sp. z o.o., jako administratora Twoich danych osobowych, obowiązek dostosowania do nowych wymogów należytego przetwarzania danych osobowych poprzez aktualizację procedur i dokumentów, w tym m.in. Regulaminów oraz Polityki Prywatności.

W związku z powyższym poniżej zamieszczamy link do Polityki Prywatności.

Ochrona Danych Osobowych
Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna, dlatego staramy się w możliwie najbardziej przejrzysty sposób pokazać, w jaki sposób wykorzystywane są Twoje dane. Przedstawiamy naszą zaktualizowaną Politykę Prywatności, która szczegółowo wyjaśnia:

 • w jaki sposób zbieramy Informacje o Tobie;
 • w jaki sposób wykorzystujemy Informacje, które zbieramy;
 • w jaki sposób możesz nas poinformować, jeśli wolisz ograniczyć korzystanie z tych Informacji;
 • jakie stosujemy procedury, aby chronić prywatność Twoich Informacji.

 • Nasze wartości
  CEMEX - dlaczego właśnie My i Ty? Co nas wyróżnia i dlaczego tworzymy dla Ciebie?
 • Ekosystem biznesu
  Biznes - budowanie relacji i dobre praktyki. Jak zyskać przewagę na rynku i wyrobić markę?
 • Główka pracuje
  Innowacyjne podejście i usprawnianie procesów: technologie, produkty i rozwiązania.
 • Punkt widzenia
  Plusy i minusy branży budowlanej. Sytuacja na rynku, zabezpieczenie transakcji, finanse oraz BHP.
 • Centrum Wszechświata
  Jesteś najważniejszy - Twoje sukcesy, wybory i dylematy. Opisz to, co dla Ciebie najważniejsze.
 • Trudne decyzje
  Budować…tak, ale jak? Realizacja projektów, kogo zatrudniać i czy jest możliwe eko-budowanie?
 • Szpilki na budowie
  Czy budowanie to męska domena? Co kobiety wiedzą o budowie i jak radzą sobie z fachowcami?
 • Futurystyka
  Nowe trendy i wizja przyszłości. Ciekawe rozwiązania i jak powinno być - "skarbnica pomysłów".
 • Co w trawie piszczy?
  To warto wiedzieć: aktualności, ciekawostki z życia, prasówka.
 • "Po godzinach"
  Hobby nas buduje! Relaks i zainteresowania, ciekawe zajęcia i rzeczy polecane.


Problemy z wypłacalnością

Jak wynika z raportu grupy ubezpieczeniowo – finansowej Euler Hermes, budownictwo niestety jak na razie nie stało się kołem zamachowym gospodarki. Na drodze realizacji takiego scenariusza stanęła m. in. liczba niewypłacalności w branży. Pomimo tego, że szybkość regulowania należności nieznacznie się poprawiła to nadal wymaga się kredytowania od dostawców przez okres, który często wynosi około 3 miesięcy.

Przybywa firm w sektorze budowlanym, które nie płacą w terminie, a wartość strat wynikających z nieuregulowanych należności za materiały budowlane niezmiennie oscyluje w granicach 12-13% wartości. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, a także BIK, w ciągu pół roku, liczba niesolidnych dłużników wzrosła o 7,5 tys. przedsiębiorstw, a suma zaległości osiągnęła 4,57 mld zł. Jest to dramatyczna pod względem wielkości skala przyrostu, jeśli wziąć pod uwagę, że wg. prezesa BIG InfoMonitor Sławomira Grzelaka w ub.r. przez 9 miesięcy pojawiło się w bazach 329 nowych niesolidnych przedsiębiorstw budowlanych. Nieco mniejsza w ostatnich 6 miesiącach jest dynamika przyrostu kwoty zaległości. Suma przeterminowanych zobowiązań zwiększyła się o 300 mln. zł.

Pogrąża to firmy budowlane, dostawców, podwykonawców i zaledwie w ciągu jednego miesiąca walnie przyczyniło się do bankructwa 13 przedsiębiorstw. Zresztą ryzyko kolejnej fali upadłości w sektorze oraz wśród powiązanych firm staje się coraz bardziej realne i tym razem może dosięgnąć także tych, którzy obronną ręką wyszli z poprzedniego kryzysu. Obawy tym bardziej uzasadnione, że jak zauważył wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Rafał Bałdys – Rembowski realizujący się na naszych oczach scenariusz zaczyna łudząco przypominać ten z lat 2012 – 2015 kiedy rocznie upadało 150 czy nawet 200 firm budowlanych, a w cztery lata pracę straciło 90 tys. osób.

Z danych GUS można się dowiedzieć, że w I kwartale produkcja budowlano – montażowa zwiększyła się o 26,1% w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. Rosnąca ilość zamówień na prace budowlane, nie przekłada się jednak na poprawę kondycji finansowej zaangażowanych w nie firm, z czego wynika, że największą bolączką branży nie jest wielkość sprzedawanej produkcji, a jej opłacalność. Podjęte przez firmy starania aby sukcesywnie podnosić ceny nowych prac, a w efekcie podnieść rentowność dość niemrawo przenoszą się na wskaźniki i jak zauważył odpowiedzialny za ocenę ryzyka członek zarządu Euler Hermes – Tomasz Starus – po I kwartale 2018 r. wg. danych GUS wynoszą one średnio poniżej 1 procenta. Ilość i skala inwestycji budowlanych jest na tyle duża, że wymaga od właścicieli spółek sporych nakładów przy niewspółmiernym obciążeniu ryzykiem i niskiej rentowności. Jeszcze dwa lata temu akceptowano kontrakty z 65% wartością ceny inwestora. Teraz gdy weźmiemy aktualny wzrost cen materiałów i kosztów pracy, spadek i tak już minimalnych marż oraz to, że realnie na rynku przestała istnieć możliwość renegocjowania cen, stanie się jasne, dlaczego wykonawcom zdarza się rezygnować z kontraktów. Przy rzetelnej kalkulacji czasami bardziej opłaca się zapłacić karę niż czekać na potencjalne straty.

Wyślij do znajomego
Komentuj na forum
Brak komentarzy na forum

Oceń artykuł:

data publikacji: 25.10.2018

autor: Bogumiła MamcarzZapisz się na Biuletyn: