Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/klient.dhosting.pl/logistics/logistics.dkonto.pl/public_html/eCemex2/prod/config.php on line 28
CEMEX Polska
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności

Szanowny Kliencie,
Od dnia 25 maja 2018 roku, zaczyna obowiązywać unijne rozporządzenie, dotyczące ochrony danych osobowych - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO").

Nowe Rozporządzenie nakłada na CEMEX Polska Sp. z o.o., jako administratora Twoich danych osobowych, obowiązek dostosowania do nowych wymogów należytego przetwarzania danych osobowych poprzez aktualizację procedur i dokumentów, w tym m.in. Regulaminów oraz Polityki Prywatności.

W związku z powyższym poniżej zamieszczamy link do Polityki Prywatności.

Ochrona Danych Osobowych
Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna, dlatego staramy się w możliwie najbardziej przejrzysty sposób pokazać, w jaki sposób wykorzystywane są Twoje dane. Przedstawiamy naszą zaktualizowaną Politykę Prywatności, która szczegółowo wyjaśnia:

 • w jaki sposób zbieramy Informacje o Tobie;
 • w jaki sposób wykorzystujemy Informacje, które zbieramy;
 • w jaki sposób możesz nas poinformować, jeśli wolisz ograniczyć korzystanie z tych Informacji;
 • jakie stosujemy procedury, aby chronić prywatność Twoich Informacji.

 • Nasze wartości
  CEMEX - dlaczego właśnie My i Ty? Co nas wyróżnia i dlaczego tworzymy dla Ciebie?
 • Ekosystem biznesu
  Biznes - budowanie relacji i dobre praktyki. Jak zyskać przewagę na rynku i wyrobić markę?
 • Główka pracuje
  Innowacyjne podejście i usprawnianie procesów: technologie, produkty i rozwiązania.
 • Punkt widzenia
  Plusy i minusy branży budowlanej. Sytuacja na rynku, zabezpieczenie transakcji, finanse oraz BHP.
 • Centrum Wszechświata
  Jesteś najważniejszy - Twoje sukcesy, wybory i dylematy. Opisz to, co dla Ciebie najważniejsze.
 • Trudne decyzje
  Budować…tak, ale jak? Realizacja projektów, kogo zatrudniać i czy jest możliwe eko-budowanie?
 • Szpilki na budowie
  Czy budowanie to męska domena? Co kobiety wiedzą o budowie i jak radzą sobie z fachowcami?
 • Futurystyka
  Nowe trendy i wizja przyszłości. Ciekawe rozwiązania i jak powinno być - "skarbnica pomysłów".
 • Co w trawie piszczy?
  To warto wiedzieć: aktualności, ciekawostki z życia, prasówka.
 • "Po godzinach"
  Hobby nas buduje! Relaks i zainteresowania, ciekawe zajęcia i rzeczy polecane.


Gospodarka w natarciu

Pomimo nadspodziewanie dużego spadku wskaźnika PMI w lipcu br., który wydawał się symptomem spowolnienia przemysłu, ekonomiści są skłonni coraz częściej przyznawać, że kolejny kwartał, chociaż nie aż tak udany jak dwa poprzednie, gdzie zanotowano wzrost PKB odpowiednio o 5,2% w pierwszym i 5,1% w drugim, wcale nie musi być znacznie gorszy. Produkcja wciąż rośnie.

W lipcu produkcja przyspieszyła na tyle istotnie, że zdołała przekroczyć uśrednione oczekiwania rynkowe. Pomógł w tym wyniku na pewno fakt, że w tegorocznym lipcu pracowaliśmy o jeden dzień więcej i to zarówno w porównaniu z lipcem 2017, jak i czerwcem bieżącego roku. Wzrost w przemyśle, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku odnotowano wyższy o 10,3%. Jeszcze lepiej sytuacja ma się w budowlance. Tu mamy do czynienia ze wzrostem o 18,7%. Wyliczeniom osiągniętych wyników nie zaszkodziła ani mniej korzystna w porównaniu z czerwcem zeszłoroczna baza odniesienia, ani fakt, że lipiec w wielu firmach jest miesiącem, kiedy zwykle planowane są prace mające na celu remonty i modernizacje.
Co prawda progres kształtujący się na tym poziomie nie sprostał oczekiwaniom rynkowym, które lokowały się w granicach 22,3%. Ponadto jak zauważyli ekonomiści z Banku Pocztowego, wzrost chociaż dwucyfrowy, to jednak pierwszy raz w 2018 znalazł się poniżej 20%, w skali rok do roku. Można z tego wnioskować, że szczyt koniunktury w branży budowlano–montażowej mamy już za sobą. Prognozy są zgodne, co do tego, że dynamika produkcji budowlanej w kolejnych miesiącach utrzyma się na poziomie dwucyfrowym, ale biorąc pod uwagę, że zeszłoroczna baza odniesienia będzie coraz wyższa, należy liczyć się z tendencją podążającą raczej w kierunku 10% w skali rok do roku.
Polski przemysł od kilku miesięcy należy do najmocniejszych w Europie, a produkcja przemysłowa rozpoczęła trzeci kwartał na tyle solidnie, że wypada nawet lepiej niż pozycja startowa poprzedniego kwartału zwłaszcza, jeśli chodzi o dynamikę roczną, która jest najwyższa w tym roku. Wskazuje to jej niebagatelną rolę w tegorocznym wzroście gospodarczym. Zgodnie z oczekiwaniami wielu ekonomistów, lipcowe i sierpniowe wyniki nie przełożyły się na ruchy Rady Polityki Pieniężnej. W komunikacie z 5 września został wzięty pod uwagę m.in. wzrost polskiej gospodarki, jak i relatywnie niski poziom inflacji, co skutkowało spodziewanym pozostawieniem stopy procentowej NBP na dotychczasowym poziomie.
Sam wydźwięk komunikatu także nie uległ znaczącej zmianie, co napawa nadzieją na stabilną stopę procentową przynajmniej do końca roku 2019. Wyhamowanie tempa wzrostu produkcji przemysłowej może nastąpić, jeśli utrzyma się tendencja dalszego spowalniania aktywności gospodarczej w strefie euro. Nie bez znaczenia dla kondycji przemysłu będzie także napięta sytuacja w handlu międzynarodowym, a być może także kryzys turecki. Ratunkiem może być utrzymanie popytu wewnętrznego na solidnych poziomach. I wreszcie jak mantra powracający temat niedoboru pracowników, zarówno w przemyśle, gdzie zatrudnienie rośnie coraz wolniej i powiększają się zaległości produkcyjne, jak i w branży budowlanej, gdzie według różnych szacunków może brakować ponad 100 tysięcy pracowników, a coraz więcej firm ma kłopoty z regulowaniem należności w terminie przy jednoczesnym wzrastającym zadłużeniu przedsiębiorstw. Martwić może krótkowzroczność i chęć doraźnego rozwiązania tego problemu, wobec faktu, że coraz większa rzesza pracowników z zagranicy traktuje Polskę jedynie, jako bramę do rynków pracy, gdzie zarobki są wyższe, a tendencja do ich odpływu coraz wyraźniej rysuje się na horyzoncie, ale to już temat na inną opowieść.

PMI /Purchasing Managers Index/ – wskaźnik aktywności finansowej
Wyślij do znajomego
Komentuj na forum
Brak komentarzy na forum

Oceń artykuł:

data publikacji: 01.10.2018

autor: Zespół e-CEMEXZapisz się na Biuletyn: